Day 4 Results: Powerlifting, Indoor Rowing and Sitting Volleyball

14th September 2014

POWERLIFTING

Women's Lightweight:

  • GOLD – Melissa Coduti  (USA)
  • SILVER – Michaela Richards (UK)
  • BRONZE – Lakin Booker (USA)

Women's Heavyweight:

  • GOLD – Carolyne Dufley (UK)
  • SILVER – Annie Devine (UK)

Men's Lightweight:

  • GOLD – Micky Yule (UK)
  • SILVER – Raigo Roots (EST)
  • BRONZE – Stephane Boissinot (FRA)

Men's Heavyweight:

  • GOLD – James Wilson (UK)
  • SILVER – Toninho Norden (NETH)
  • BRONZE – Erik Mooij (NETH)

 

SWIMMING

Men's 50m Freestyle ISA - Final:

  • GOLD – Matthew Webb (UK)
  • SILVER – Gary Robinson (AUS)
  • BRONZE – Pasquale Barriera (ITA)

Men's 50m Freestyle ISB – Final:

  • GOLD – Lewis Edwards (UK)
  • SILVER – Armando Marco (ITA)
  • BRONZE – Jonathon Le Galloudec (UK)

Men's 50m Freestyle ISC – Final:

  • GOLD – Gus Hurst (UK)
  • SILVER – Michael Goody (UK)
  • BRONZE – Luke Reeson (UK)

Men's 50m Freestyle ISD – Final:

  • GOLD – Adrian Talbot (AUS)
  • SILVER – David Wiseman (UK)
  • BRONZE – Benjamin Webb (AUS)

Women's 50m Freestyle ISB – Final:

  • GOLD – Mary Wilson (UK)
  • SILVER – Chanda Gaeth (USA)

Women's 50m Freestyle ISC – Final:

  • GOLD – Kimberley Sterling (UK)
  • SILVER – Sarah Webster (AUS)
  • BRONZE – Patricia Collins (USA)

Women's 50m Freestyle ISD – Final:

  • GOLD – Catherine Thomson (UK)
  • SILVER – Angela Mason-Matthews (UK)
  • BRONZE – Kawaiola Nahale (USA)

Men's 50m Backstroke ISB – Final:

  • GOLD – Lewis Edwards (UK)
  • SILVER – Curtis McGrath (AUS)
  • BRONZE – Alexander Brewer (UK)

Men's 50m Backstroke ISC – Final:

  • GOLD – Michael Goody (UK)
  • SILVER – Luke Reeson (UK)
  • BRONZE – Gus Hurst (UK)

Men's 50m Backstroke ISD – Final:

  • GOLD – Benjamin Webb (AUS)
  • SILVER – David Wiseman (UK)
  • BRONZE – Yakov Munekebo (DEN)

Women's 50m Backstroke ISC – Final:

  • GOLD – Kimberley Sterling (UK)
  • SILVER – Kelly Elmlinger (USA)
  • BRONZE – Mary Wilson (UK)

Women's 50m Backstroke ISD – Final:

  • GOLD – Catherine Thomson (UK)
  • SILVER – Angela Mason-Matthews (UK)
  • BRONZE – Kawaiola Nahale (USA)

Men's 50m Breaststroke ISB – Final:

  • GOLD – Lewis Edwards (UK)
  • SILVER – Geoffrey Evans (AUS)
  • BRONZE – Curtis McGrath (AUS)

Men's 50m Breaststroke ISC – Final:

  • GOLD – Michael Goody (UK)
  • SILVER – Rhoden Galloway (USA)
  • BRONZE – Luke Reeson (UK)

Men's 50m Breaststroke ISD – Final:

  • GOLD – Adrian Talbot (AUS)
  • SILVER – John Edmonston (USA)
  • BRONZE – Nicholas Ronne Dam (DEN)

Women's 50m Breaststroke ISC – Final:

  • GOLD – Kimberley Sterling (UK)
  • SILVER – Renne Bertrand (CAN)
  • BRONZE – Mary Wilson (UK)

Women's 50m Breaststroke ISD – Final:

  • GOLD – Catherine Thomson (UK)
  • SILVER – Stephanie Verhoeff (NETH)
  • BRONZE – Angela Mason-Matthews (UK)

Men's 100m Freestyle ISB – Final:

  • GOLD – Lewis Edwards (UK)
  • SILVER – Alexander Brewer (UK)
  • BRONZE – Jonathon Le Galloudec (UK)

Men's 100m Freestyle ISC – Final:

  • GOLD – Michael Goody (UK)
  • SILVER – Luke Reeson (UK)
  • BRONZE – Rhoden Galloway (USA)

Men's 100m Freestyle ISD – Final:

  • GOLD – David Wiseman (UK)
  • SILVER – Benjamin Webb (AUS)
  • BRONZE – Toomas Mikk (EST)

 

Women's 100m Freestyle ISC – Final:

  • GOLD – Kimberley Sterling (UK)
  • SILVER – Patricia Collins (USA)
  • BRONZE – Sarah Webster (AUS)

Women's 100m Freestyle ISD – Final:

  • GOLD – Catherine Thomson (UK)
  • SILVER – Angela Mason-Matthews (UK)
  • BRONZE – Kawaiola Nahale (USA)

Mixed 4 x 50m Freestyle Relay:

  • GOLD – UK

-          Michael Goody

-          Gus Hurst

-          David Wiseman

-          Luke Reeson

  • SILVER – USA

-          John Edmonston

-          Bill Van Hoy

-          Matthew Burke

-          Rhoden Galloway

  • BRONZE – Netherlands

-          Sven Schutte

-          Stephanie Verhoeff

-          Rahmon Zondervan

-          Rik Vonk

 

SITTING VOLLEYBALL

GOLD: UK

  • Danielle Hampson-Carrol
  • Vinod Budhathoki
  • Craig Gadd
  • Netra Rana
  • Anil Gurung
  • Frank Aveh
  • Kushal Limbu
  • Seveci Navelinikoro
  • Anthony Harris
  • Corrie Mapp
  • David Henson
  • Charles Walker

SILVER: USA

  • Jonathon Adviento
  • Nicholas Dadgostar
  • Alfredo De Los Santos
  • Sean Hook
  • John Kremer
  • Christopher Livesay
  • Chad Lukkes
  • Delvin Maston
  • Daniel David
  • Monica Southall
  • Michael Touraille
  • Max Rohn

BRONZE: Netherlands

  • Frens Hartgers
  • Edwin Vermetten
  • Rodney de Vries
  • Rob Severs
  • Thijs van Dongen
  • Erik Mooij
  • Jaaike Brandsma
  • John de Ruiter
  • Celalettin Demirtas
  • Anthony le Poole
  • Wesley van den Wildenberg
  • Rahmon Zondervan